Меню
Вашата количка

Как да изберем система с Обратна Осмоза?

Всеки се стреми да си осигури висококачествена вода, затова „как да изберем система с обратна осмоза“ става проблем номер едно. И за тази цел мнозина решават да се концентрират върху ефективни методи за почистване. И за това те се опитват да закупят такъв, който е финансово подходящ. Правилно ли е? За да не направите грешка, в допълнение към паричната страна, трябва да вземете предвид броя на местата, замърсяването, налягането и т.н. Мнозина са подведени от митове, които съществуват от времето на представяне на продуктите на вътрешния пазар пазар. Статията по-долу ще ви помогне да го разберете.

Основни митове

С голям достъп до източници на информация обикновените хора все още вярват на данни, които не са потвърдени в реалния живот. Повечето от последните не са надеждни.

 

·         Липса на полезни минерали

Чешмяната вода не съдържа необходимите компоненти, които са важни за нормалното функциониране на тялото. Ако сравнявате по обем, тогава една чаша портокалов сок е по-здравословна от цяла баня. Освен това съдържа много метали (тежки, радиоактивни), неорганични съединения, които не се усвояват от човека. Филтърът е в състояние да пречиства вредните компоненти, произвеждайки абсолютно чист ресурс.

·         Натрупване на отпадъчни води

Когато търси информация, потребителят научава, че отстраняването на частици води до натрупване на промивна течност. Но това не трябва да буди тревога. Консумативният елемент няма да изисква подмяна в продължение на няколко години. Според технологията примесите отиват в канализационната система, без да се задържат в корпуса.

·         Тънката мембрана е безполезен продукт

Дори и с минимална дебелина, той е чувствителен към замърсяване и може да задържа хлор, желязо и вредни примеси от органичен произход.

·         Крайният продукт няма вкус

При почистване познатият вкус на белина изчезва. И не можете да го сравните с кладенец - ресурсът преминава през земните слоеве, насища се с минерали и придобива метален вкус. Системата за обратна осмоза дава усещане за стопена вода, осигурено от въгленовия филтър.

 

Характеристики на избор

Преди да закупите тази или онази вариация, трябва да разберете самия процес. Има няколко етапа на пречистване преди осмозата.

·         първичен;

·         тънък;

·         отстраняване на желязо;

·         омекотяване;

·         отстраняване на излишния хлор;

·         дезинфекция.

Първо, те прибягват до механично почистване. Течността преминава през филтри (мрежа, диск) с различна дебелина. Те задържат големи частици.

На втория етап се прилага пречистване с помощта на гранулиран компонент. За тази цел се избира материал с дебелина на слоя над 100 см, който може да задържа неразтворими компоненти с размер над 20 микрона. Отстраняват се и не достигат до мембраната. Натоварването върху него се състои от количеството примеси. Препоръчително е да се обърне внимание на ултрафилтрацията на подготвителния етап. Защото първо влиза мътна, мръсна течност. Характеристиката му е обратно измиване и отмиване на плътна мръсотия. Компонентът е изработен от полимер, който е устойчив на силно концентрирани почистващи препарати. Ако потокът е малък, тогава е подходящ патрон с пори от 5-25 микрона. Ще продължи дълго време, но е по-малко ефективен.

Съвременните продукти са в състояние да задържат примеси от желязо и също така да останат устойчиви на неговите съединения. Инсталациите са в състояние ефективно да отсяват ресурси, съдържащи двувалентно желязо в количества до 8 mg/l. Но не трябва да се допуска наличието на 3-валентно съединение - като от кладенец. Първият вариант работи без допълнително отстраняване на желязото. Металните частици могат да се натрупат върху повърхностите и това намалява експлоатационния живот на устройството. Как да разберем дали е необходима процедура за деферизация или не? Ще трябва да разберете неговата концентрация, форма и наличието на допълнителни примеси. В случай на предварително пречистване на желязото, течността трябва да бъде наситена с окислител. За тази цел те прибягват до насищане с въздух. В този случай 2-валентното съединение се трансформира в 3-валентно съединение и полученият хидроксид остава под формата на утайка. За такива филтри реагентите с хлор ще бъдат опасни, това се обяснява с факта, че повърхността се влошава от остатъците от тези химически елементи.

 

Процесът задържа соли, които придават твърдост. Когато навлиза неомекотена течност, те се натрупват и намаляват производителността. Твърдият остатък не може да се разтвори и влошава работата. Това може да се предотврати чрез дозиране на специални инхибитори. Йоните на реагента се сорбират върху натрупаните соли и предотвратяват тяхното увеличаване. Как кристалите стават повече? Процесът протича в кристалната решетка на мястото на дефектите. Инхибиторите затварят потенциалните места за нови атоми. Вторият начин е йонообменна смола. Придава мекота, като заменя калциевите и магнезиевите йони с натриеви. В същото време киселинността, както и нивото на солите, остават същите. Съдържанието на натрий се увеличава, което позволява течността да се използва за храна или за орална консумация.

Централната система се характеризира с пренасищане с хлор, който разрушава мембраните. Това не се влияе от избрания тип почистване. Преди сервиране е препоръчително да се извърши дехлориране с помощта на сорбционен филтър с пълнител.

Последният етап е необходим само в случай на вземане на проби от река, езеро или друг естествен източник. Те съдържат много микроорганизми, които създават биологичен филм. Това не води до влошаване на качеството на работа, но намалява ресурса.

Нюансите на закупуване на обратна осмоза

Преди да закупите, трябва да разберете, че системата не може да бъде евтина. Ще са необходими както монтаж, така и подмяна на консумативи. Ето защо е препоръчително да се изчисли предварително не само покупката, но и поддръжката.

Производителността ще бъде бавна поради ниско налягане и големи количества примеси. Освен това пропускливостта може да е различна по повърхността и тя определя скоростта на потока. Какво да вземете предвид при избора на оборудване?

·         Брой нива на почистване.

·         производител.

·         Брой нива на предварително почистване.

·         Наличието на двойни уплътнения върху колбите.

·         Видове свързващи елементи (надеждните включват JohnGuest и Organic).

·         Материал на резервоара и монтажните плочи.

·         Честотна лента.

·         Наличие на помпа.

·         Обем на резервоара.

·         Ресурс на мембраната, сменяеми компоненти.

·      Тип колба (за предпочитане монтирана в стъкло вътре). Блок модулът е по-скъп, но по-лесен за смяна.

·         Наличие на достатъчно място.

Висококачествен дизайн - какво е това?

Струва си да се обърне внимание на крана, включително броя на клапаните. При установена минерализация те ще бъдат две.

Колбата трябва да се провери за материални характеристики. Трябва да е матово, бяло без примеси. Но трябва да откажете прозрачен продукт - поради малката си дебелина той ще се спука по време на употреба. Някои производители специално го правят по-тежък. Това създава илюзията за използване на висококачествени компоненти. Теглото трябва да е средно, а основното е липсата на изразена миризма на пластмаса. Обикновено тялото е гладко, без пори и издържа на високо налягане. Микродефектите, които причиняват разрушаването на корпуса, показват наличието на рециклируеми материали в състава.

Контейнерът за съхранение е изработен от метал или пластмаса. Когато избирате, се съсредоточете върху вашите предпочитания. Металът се характеризира с дълъг експлоатационен живот, пластмасата е по-малко издръжлива, но не е податлива на ръжда.

Условия за ползване:

За използване в апартамент е подходяща полимерна версия, но за лятна къща ще ви е необходим метален резервоар. По отношение на обема, предпочитание се дава на пълнене от 4 до 12 литра.

Голям избор на пазара ви позволява да купувате както евтини стоки от Китай, така и лицензирани. Първите ще имат съответното качество и нисък ресурс. Но моделите, лицензирани от САЩ и Южна Корея - Filmtec, Osmonics, Pentair, TFC - са много популярни. При нормално налягане те ще издържат до 5 години работа.

При вземане на решение е важно да се вземе предвид броят на почистванията, животът на касетата, наличието на помпа и производителността.

Мембрани за филтър

Важен системен компонент трябва да отговаря на редица изисквания за ефективна и дългосрочна работа.

·         Оставете водата да премине без забавяне.

·         Работете под голямо напрежение.

·         Да са устойчиви на киселинност, температура.

·         Поддържайте производителност, когато са изложени на окислители и други химически елементи.

·         Устойчив на бактерии.

·         Имайте селективност.

·         Осигурете ниско качество на адхезията на утайката към повърхността.

В зависимост от използвания материал на пазара има различни опции:

·         целулоза;

·         триацетат и целулозен ацетат CTA съединения;

·         подсилен полиамид;

·         композитен тънък филм TFC.

Първият тип продукт, CA, започва да се използва първи. Този асиметричен дизайн е направен от 2 слоя. Горната е тънка, плътна структура, а втората е дебел субстрат. Този тандем надеждно задържа вредни компоненти.

Целулозният ацетат е по-евтин, но има и редица недостатъци. Мембраната може да се уплътнява при силен натиск и не понася високи температури. Слоевете се сливат и по този начин пропускателната способност се нарушава. Материалът може да понася само определена киселинност (стойностите варират в зависимост от производителя). Той може да бъде унищожен, когато е изложен на микробна среда. Течността тече свободно; тази опция е подходяща за отсяване на частици с високо молекулно тегло.

Подобреният триацетатен дизайн ефективно задържа солите. Той е по-малко чувствителен към киселинност и високи температури. В същото време капацитетът на потока намалява. За подобряване на производителността е изобретен хибрид от два материала - CTA.

Третият вариант е представен от влакна с куха структура. Отгоре има плътен и тънък материал, а отдолу има пореста структура. В сравнение с целулозата, тя е податлива на бактериална атака. Издържа Ph от 4 до 11 единици, но постоянното стоене на горна/долна граница може да доведе до разрушаване.

Полиамидните компоненти са в състояние да издържат на температура и налягане, но могат да бъдат уплътнени с много високи скорости. Не трябва да избирате този тип, ако смятате да използвате окислители - няма да издържи.

TFC има подобен дизайн и задържа разтворени примеси. За да се подобри качеството, материалите непрекъснато се подобряват. Дебитът трябва да е по-добър със задържане на разтворени примеси.

Допълнителни критерии

Системата за почистване е доста голяма (това се влияе предимно от резервоара за съхранение). Може да се постави дори в обикновена кухня, под мивката в шкафа. Ако няма достатъчно място, можете да го монтирате на видно място. Външният вид и стил няма да развалят дизайна на кухнята и ще й придадат уникалност.

Едно устройство може да не работи винаги толкова добре, колкото очакват потребителите. Понякога има бавно натрупване в резервоара поради ниско налягане. Принципът на работа е такъв, че работата спира, ако няма достатъчно сила на потока. Ако има такъв проблем във водоснабдяването, препоръчително е незабавно да закупите помпа за увеличаване на налягането, която е включена в някои видове.

Производителността се определя от качеството на монтираната мембрана. Това се влияе от производствения процес, материала и други показатели.

В комплекта е включен резервоар за събиране на течности. Независимо от производителността, почистването продължава дори когато кранът е в затворено положение.

Можете да изберете системи с различни конфигурации, като вземете предвид предпочитанията и условията. При модела с висока производителност и специална мембрана не е необходим резервоар за съхранение.

Важно е потребителите да знаят какво представляват постфилтрите и минерализаторите. Първият, пълен с въглища, премахва неприятния послевкус и застояла миризма. Вторият компонент е необходим, за да го насити с полезни минерали и да подобри вкуса му.

Най-лесният и добър начин за постигане на високо качество е инсталирането на система за обратна осмоза. Голям избор от модели ще ви позволи да изберете точно опцията, която отговаря както на цената, така и на качеството на течността.

Инсталиране: какво трябва да знаете?

Инсталацията е доста проста и включва следните стъпки:

·         Премахване на тапи. По време на транспортиране входът/изходът на предчистателя се затваря със специални елементи. Според инструкциите те се отстраняват след доставката.

·         Прикрепване на устройството за предварително почистване към резервоара. Ще трябва да свържете маркуча от мембранния резервоар към входа на устройството.

·         Издърпайте пробката за източване, както и от постфилтъра и минерализатора.

·         Монтиране на кран на резервоар за съхранение. Завинтва се на мястото, където има готова резба. Затегнете с гаечен ключ без затягане.

·         Закрепване на свързващи тръби. Синята е необходима за свързване на постфилтъра и изхода на крана. Входът на устройството за предварително почистване и изходът на адаптерния тройник са свързани със зелено. Червеният е необходим за закрепване към дренажния маркуч. Всички компоненти се поставят ръчно директно върху фитингите. Втората синя тръба е необходима за инсталиране на въглероден филтър и кран за чиста вода.

·         Монтаж на адаптерния тройник. Той е предварително сглобен и връзката на резбата е уплътнена. За това се използва санитарен лен или FUM лента. Тройникът е монтиран в главната линия със запечатани връзки. Като място често се избира „студен“ изход.

·         Свързване на тройник и маркуч. За по-добро затягане се използва капачна шайба, която се затяга с гаечен ключ.

·         Монтаж на кран за чиста вода. В мивката се прави дупка, продуктът се фиксира отдолу с гайка с предварителна инсталация на уплътнения.

·         Прикрепване на крана към филтъра. Гайката се поставя върху тръбата, буталото се вкарва докрай и се завинтва здраво.